Cuma , Eylül 20 2019
Anasayfa / Güncel / Çömlekçilik Kınık Köyü’nde yıllara meydan okuyor

Çömlekçilik Kınık Köyü’nde yıllara meydan okuyor

Bilecik'in Kınık köyünde, atalarından devraldıkları sanatı, köylüler birbirinden güzel çömleklerle ve toprak eşyalarla sürdürüyor. Toprağın sanata dönüştüğü bu köyde, çömlekçilik en önemli geçim kaynağı. Balkan göçmeni köylüler, atalarından devraldıkları sanatı Bilecik'te yaşatıyor. Asırlık gelenekle Bilecik'in Kınık köyünde toprak sanata dönüşüyor. Çömlek ustası Salim Yaşar, "Çömlekçiliğe 13 yaşında başladım. İlkokuldan sonra babamın mesleği bu atölyede başladım. Bu atölye 1946 yılında kuruldu" dedi. Adını Türklerin Kınık boyundan alan köyün toprak yapısı çömlekçiliğe çok uygun. "Toprağın doğal toprak olması lazım" diyen Salim Yaşar, toprakta hiçbir katkı maddesi bulunmadığını belirtti. KADINLARA ÇÖMLEKÇİLİK ÖĞRETİLİYOR Köyde neredeyse her ev seramik atölyesine dönüştürülmüş durumda. Pazaryeri ilçesinde, "Çömleğe…

User Rating: Be the first one !

Bilecik’in Kınık köyünde, atalarından devraldıkları sanatı, köylüler birbirinden güzel çömleklerle ve toprak eşyalarla sürdürüyor.

Toprağın sanata dönüştüğü bu köyde, çömlekçilik en önemli geçim kaynağı. Balkan göçmeni köylüler, atalarından devraldıkları sanatı Bilecik’te yaşatıyor. Asırlık gelenekle Bilecik’in Kınık köyünde toprak sanata dönüşüyor. Çömlek ustası Salim Yaşar, “Çömlekçiliğe 13 yaşında başladım. İlkokuldan sonra babamın mesleği bu atölyede başladım. Bu atölye 1946 yılında kuruldu” dedi.
Adını Türklerin Kınık boyundan alan köyün toprak yapısı çömlekçiliğe çok uygun.
“Toprağın doğal toprak olması lazım” diyen Salim Yaşar, toprakta hiçbir katkı maddesi bulunmadığını belirtti.

KADINLARA ÇÖMLEKÇİLİK ÖĞRETİLİYOR

Köyde neredeyse her ev seramik atölyesine dönüştürülmüş durumda. Pazaryeri ilçesinde, “Çömleğe Hanımeli Değsin” projesi ile kadınlara çömlekçilik öğretiliyor.
Çömlek kursuna gelen kadınlardan biri şunları söyledi: “Kadınlar için çok güzel bir yer. Hem arkadaşlıklarımız pekişti, hem el sanatları ile ilgili becerilerimiz ortaya çıktı. Kendimize güvenimiz arttı.”
6 ay süreli kurslar ile çömlekçilik genç nesillere aktarılıyor.

Kaynak: TRT Haber

Facebook yorumları

Hakkında admin

İlginizi çekebilir!

Kınık çömlekçiliği İzmir’de tanıtıldı

Bilecik’in kültürel ve sanatsal değerleri, 12. Uluslararası Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’na damga vurdu. Fuarda, …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: