Cuma , Eylül 20 2019
Anasayfa / Güncel / Toprak sanatının kalbi Kınık Köyü’nde attı

Toprak sanatının kalbi Kınık Köyü’nde attı

Bilecik Valiliği ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) iş birliğiyle “Kınık Köyü Kırsalda Tasarım Etkinliği” düzenlendi. Akademisyen, öğrenci,çömlek ustaları, üretici ve tüketiciyi bir araya getiren etkinlik yoğun ilgi gördü.

Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık Köyü’nde üretilen çömleğin katma değerinin artırılması ve çömlek ustaları için yeni iş bağlantılarının kurulması amacıyla hayata geçirilen etkinlikle, mazisi yüzlerce yılı bulan çömlekçilik mesleği, gelecek nesillere aktarılıyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen çömlek ustası, akademisyen ve öğrenciler, yeni tasarım ürünleri geliştirmek üzere etkinlikte, bir araya geldi.
Pazaryeri İlçemiz Kınık Köyünde gerçekleştirilen programa; Vali Tahir Büyükakın, Milletvekilimiz Selim Yağcı, Belediye Başkanı Nihat Can, Pazaryeri Kaymakamı Bayram Sağır, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, daire ve kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, iş insanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen çok sayıda çömlek ustası, akademisyen ve öğrencilerin, yeni tasarım ürünleri geliştirmek üzere buluştuğu etkinlikte renkli ve güzel görüntüler oluştu.
Akademisyen ve asistanların, ustalarla birlikte tasarladığı ve imal ettiği ürünlerin sergilenmesinin yanı sıra Kınık çömlek ürünlerinin tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik faaliyetler, büyük ilgi gördü.
Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, idareler olarak rollerinin öncülük etmek olduğunu söyledi.
Büyükakın, “Geleceğe dair projeksiyonlar yapıp nerede neyi yaparsak en doğru şeyi yapmış oluruz. Akademisyenlerimizden, STK’lardan hepsinden yararlanarak merkezi idarenin, yerel idarenin, kalkınma ajansının kaynaklarından yararlanarak geleceğe doğru en doğru adımları atmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı da çömlekçiliğin yüzyıllardır süre gelen bir mazisinin bulunduğunu ifade ederek, ”Kınık’ın ve Kınık’tan çıkan eserlerin bu etkinlik vesilesiyle daha fazla değer göreceğine inanıyorum. Ülke genelindeki gelişme ve değişimden Bilecik üzerine düşen payı her geçen gün fazlasıyla alıyor. El ele, gönül gönüle verdikçe aşamayacağımız hiçbir engel yok.” diye konuştu.

Facebook yorumları

Hakkında admin

İlginizi çekebilir!

Kınık çömlekçiliği İzmir’de tanıtıldı

Bilecik’in kültürel ve sanatsal değerleri, 12. Uluslararası Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’na damga vurdu. Fuarda, …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: