Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Manşet / Toprağın sanata dönüştüğü yer: Kınık Köyü

Toprağın sanata dönüştüğü yer: Kınık Köyü

Bilecik'in Pazaryeri İlçesi'ne bağlı Kınık Köyü, el emeği ile göz nurunun sanata dönüştüğü köylerden biridir. Bilecik - Bozüyük yolu üzerindeki Pazaryeri sapağından yaklaşık 10 km sonra Pazaryeri İlçesi'ne ulaşacaksınız. Sessizliğin her köşesini sardığı, neredeyse tamamı iki katlı eski evlerle bezeli bu küçük ve şirin ilçe, ilk görüntüsüyle hemen insanın ruhuna bir dinginlik salıveriyor. Yöreye özel yemekleri ve lezzetine doyulamayan yoğurdu, bozası ve helvası ise ilçeden ayrılıp uzaklaştıkça ayrı bir tat yaşatıyor damaklarda. El emeğini sanata dönüştüren köy, işte bu şirin ilçeye yakın köylerden birisi. Kınık Köyü de her Anadolu köyü gibi göç dalgası ile bir yerlere savrulmuş insanlar yetiştirmiştir. Köyde…

User Rating: Be the first one !
kınık2
Atölye (Ocak) – Fotoğraf: Okan Yılmaz
Bilecik’in Pazaryeri İlçesi’ne bağlı Kınık Köyü, el emeği ile göz nurunun sanata dönüştüğü köylerden biridir. Bilecik – Bozüyük yolu üzerindeki Pazaryeri sapağından yaklaşık 10 km sonra Pazaryeri İlçesi’ne ulaşacaksınız. Sessizliğin her köşesini sardığı, neredeyse tamamı iki katlı eski evlerle bezeli bu küçük ve şirin ilçe, ilk görüntüsüyle hemen insanın ruhuna bir dinginlik salıveriyor.
Yöreye özel yemekleri ve lezzetine doyulamayan yoğurdu, bozası ve helvası ise ilçeden ayrılıp uzaklaştıkça ayrı bir tat yaşatıyor damaklarda.
El emeğini sanata dönüştüren köy, işte bu şirin ilçeye yakın köylerden birisi. Kınık Köyü de her Anadolu köyü gibi göç dalgası ile bir yerlere savrulmuş insanlar yetiştirmiştir. Köyde yaşayanlar ise geçimini çiftçilik, hayvancılık ve el sanatlarından kazandıkları ile temin etmektedir. Genellikle tek katlı, ahşap ve kerpiçten örülü evlerde yaşayan köy halkı, gün boyunca bazen tarlada, bazen de ‘ocak’ adı verdikleri atölyelerde çalışmaktadırlar. Köye yaklaştığınızda sizi şerbetçi otu tarlaları karşılar. Uzun direklerle göğe doğru uzatılan şerbetçi otu, görünümüyle bakışları bir miktar şaşırtmaktadır. Şaşkınlık ve şerbetçi otu tarlaları ardınızda kalmaya başladığında köye yaklaşmışsınız demektir. Evlerin hemen önünde yapılmış sergi alanındaki el sanatı eserlerini görünce biliniz ki ‘toprağın sanata dönüştüğü yer’ olan Kınık Köyü’ne gelmişsiniz demektir.
İnsan kendini bu güzel eserler arasında bulunca hangisini alacağına şaşırıyor. Toprağın kokusu, eserleri işleyen usta ellerin size gösterdiği yol, yüzlerindeki sımsıcak gülüş ve eserlerdeki muhteşem hat ve renkler arasında kararsız dakikalar sizi bekliyor. Burası küçük bir köydür. Köyün içinde sadece bu minik atölyeleri gezip alışverişinizi yapabilirsiniz.

 

Milliyet

Facebook yorumları

Hakkında admin

İlginizi çekebilir!

Kınık çömlekçiliği İzmir’de tanıtıldı

Bilecik’in kültürel ve sanatsal değerleri, 12. Uluslararası Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’na damga vurdu. Fuarda, …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: